Jak wam się podoba

William Szekspir

JAK WAM SIĘ PODOBA

przekład Czesław Miłosz

Spektakl ten jest naszą propozycją na Rok Jubileuszowy Czesława Miłosza, prezentując widzom mniej znaną twarz Naszego Noblisty, mianowicie Miłosza – tłumacza, którego znakomite tłumaczenie tekstu Szekspira, zarówno poetyckie, jaki i bardzo współczesne, doskonale trafia do współczesnego widza.

Jak wam się podoba jest może najbardziej romantyczną z komedii Szekspira. Opowiada o miłości w różnych jej aspektach i konfiguracjach, ale przede wszystkim opowiada o dojrzewaniu do miłości. Jak zawsze u Szekspira gra jest przewrotna, a rzeczywistość okrutna: tyran zasiadł na tronie, brat gnębi brata, miłość i przyjaźń niszczone są przez ambicję, światem rządzi zamaskowana intryga, naga przemoc i pieniądz. Jedynym ratunkiem jest ucieczka do utraconego raju. Szekspir prowadzi nas do Lasu Ardeńskiego. Las jest rzeczywisty, bo leży na granicy Francji i Flandrii, ale równocześnie wymyślony. W zaczarowanym lesie, jak w mitycznej Arkadii, zacni panowie bawią się w wolnych ludzi i szlachetnych zbójców, ksiądz niezguła chce dać ślub błaznowi i dojarce, owce pasą wieśniacy deklamujący o miłości, dziewczęta przebierają się za chłopców, melancholijny dworzanin szydzi z siebie i ze wszystkich. Idealny świat pasterskiej sielanki jest u Szekspira po błazeńsku wyśmiany – Las Ardeński jest zarówno snem jak i obudzeniem ze snu. Jednakże bez tej ucieczki nie spełni się miłość i nie dopełni sprawiedliwość: Rozalinda nie poślubi Orlanda, Orlando nie dostanie ojcowskiego dziedzictwa, a wygnany Książę nie odzyska tronu.

Spektakl powstał przy współpracy ze Szkołą Aktorską Haliny i Jana Machulskich, wyreżyserował go Szczepan Szczykno, zaś udział w nim biorą młodzi aktorzy Teatru Itakzagramy działającego przy Stowarzyszeniu Studio Teatralne im. Ireny Solskiej. Niesamowite maski dla dworu to dzieło Emilii Tusińskiej, absolwentki Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Studenci tejże uczelni pod opieką profesor Beaty Mazurowskiej wykonują również kostiumy do przedstawienia. Piosenki i muzykę do spektaklu napisał Andrzej Zarycki, wybitny kompozytor związany z Piwnicą pod Baranami.

Spektakl przeznaczony dla młodzieży i widzów dorosłych.

Czas trwania: 110 min.

Reżyseria – Szczepan Szczykno

Obsada:

Wygnany Książę – Andrzej Tomaszewski
Fryderyk, jego brat i przywłaściciel jego posiadłości – Andrzej Tomaszewski
Amiens, dworzanin wygnanego Księcia – Katarzyna Wypchło
Jakub, dworzanin wygnanego Księcia – Łukasz Błaszczak
Le Beau, dworzanin Fryderyka – Dominik Wieder
Karol, zapaśnik Fryderyka – Rafał Szopa
Oliver, starszy syn Rolanda de Boys – Mariusz Czaja / Patryk Pawlak
Orlando, syn Rolanda de Boys – Piotr Domagała
Probierczyk, błazen – Rafał Szopa
ks. Oliver Psujka, proboszcz – Piotr Domagała
Koryn, pasterz – Mariusz Czaja
Sylwiusz, pasterz – Dominik Wieder
William, chłopak wiejski, zakochany w Audrey – Łukasz Błaszczak
Osoba przedstawiająca Hymen – Łukasz Błaszczak
Rozalinda, córka wygnanego Księcia – Joanna Mazewska
Celia, córka Fryderyka – Katarzyna Gruszewska
Febe, pasterka – Kinga Buczyńska
Audrey, wiejska dziewczyna – Katarzyna Wypchło