O TEATRZE
Teatr Itakzagramy jest niepublicznym, objazdowym teatrem zawodowym dla dzieci i dorosłych, bez własnej sceny, dzięki czemu wychodzimy do widza, ciągle się przemieszczając, korzystając z gościnności teatrów instytucjonalnych, ośrodków kultury nie tylko w Warszawie, swojej alma Mater, ale także na terenie całej Polski.
Teatr Itakzagramy powstał w końcówce 2009 roku przy Stowarzyszeniu Studio Teatralne im. Ireny Solskiej, obecnie działa pod skrzydłami Fundacji „Szafa Kultury”. Od początku swego istnienia współpracował m.in. z Muzeum Pałac w Wilanowie, Szkołą Aktorską Haliny i Jana Machulskich, Centrum Zdrowia Dziecka, Domem Dziecka Nr 15 im. ks. Baudouina, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Centrum Promocji Kultury, Domem Kultury Śródmieście, Klubem Kultury Gocław, Okęcką Salą Widowiskową, Klubem Kultury Saska Kępa, Klubem Kultury Gocław, Ośrodkiem Kultury Arsus, Bielańskim Ośrodkiem Kultury, Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej, Muzeum Łazienki Królewskie, Klubem Artystycznym RAMPA oraz Teatrem Ateneum, a także z ośrodkami pozawarszawskimi m. in. w Sierpcu, Ozorkowie, Piastowie, Tarczynie, Kozienicach, Łomży czy Krośnie. W swojej działalności chcemy koncentrować się przede wszystkim na literaturze wartościowej, zarówno dla starszych, jak i młodszych odbiorców, odwołującej się do głębszych wartości, o walorze edukacyjnym, pamiętając jednocześnie, że najprzyjemniejsza i najbardziej efektywna jest edukacja przez zabawę – niezależnie od wieku widzów.
DYREKCJA:
Joanna Mazewska – dyrektor artystyczny, reżyser, scenarzystka, aktorka oraz scenograf
Katarzyna Gruszewska – dyrektor organizacyjny, manager, aktorka oraz kompozytor
Wielokrotnie występowaliśmy na różnorodnych wystawach czy przeglądach, jak np. w ramach wystawy Amor Polonus w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie ze spektaklem „Ermida albo Królewna Pasterska” (reż. Szczepan Szczykno) oraz widowiskiem muzycznym „Amor patrie” (opieka artystyczna: Bożena Szok), w Zamojskim Lecie Teatralnym ze spektaklami: „Fantazje Juliusza Słowackiego”, „Ermida albo Królewna Pasterska” i „Jak wam się podoba” (reż. Szczepan Szczykno) w Festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie, podczas którego zaprezentowaliśmy spektakl „Ermida albo Królewna Pasterska” (reż. Szczepan Szczykno), czy na Małych Nocnych Teatraliach S.T.R.A.C.H.y w Krośnie, ze spektaklem „Stragan z bajkami” (reż. Szczepan Szczykno). Współpracujemy także z instytucjami zajmującymi się tymi, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do kultury, m. in. z Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie wystawiamy spektakle dla małych pacjentów i ich rodziców, z warszawskimi domami dziecka, czy z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym w Warszawie.
Dzięki dotacjom pozyskiwanym w konkursach Miasta Stołecznego Warszawy, Biura Kultury i Biura Edukacji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, Teatr Itakzagramy regularnie poszerza swój repertuar, zarówno w zakresie spektakli dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Nieustannie poszukujemy pomysłów na nowe projekty, nowych możliwości rozwoju, takich jak np. współpraca z ośrodkami kultury i placówkami edukacyjnymi oraz organizacjami o podobnym profilu artystycznym zarówno polskim, jak i zagranicznym. Pragnąc rozwijać się artystycznie i dać się poznać szerokiej publiczności, chcemy brać udział w jak największej ilości festiwali, przeglądów oraz innych projektów teatralnych, tak w kraju, jak i za granicą. Poszukujemy również coraz to nowych środków wyrazu, rozwijając się z różnych kierunkach. Spektakle lalkowe, muzyczne, taneczne, improwizowane, teatru cieni, oparte na klasyce i tekstach współczesnych, czy obcojęzycznych – wszystkie te elementy znaleźć można w repertuarze Teatru Itakzagramy. Jesteśmy otwarci na nowe inspiracje i przede wszystkim na wychodzenie w kierunku widza. Prezentujemy zarówno spektakle dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Naszymi kolejnymi produkcjami chcemy nadal zjednywać sobie coraz to nowych odbiorców, pokazywać widzom niezależnie od wieku piękno literatury klasycznej, która wcale nie musi być nudna i niezrozumiała, jednocześnie pozostając jak najbardziej otwartymi na literaturę nowszą oraz nowe formy teatralne. Naszym głównym kryterium doboru zawsze pozostaną jednak dobry smak i pozytywne wartości, jakie niosą ze sobą i nieść będą nasze spektakle.
NAGRODY
„Bajkotworek oraz inne bajki improwizowane” otrzymał Nagrodę Rodzica w plebiscycie SŁONECZNIKI 2015 organizowanego przez portal czasdzieci.pl