Ermida, albo królewna…

„ERMIDA albo KRÓLEWNA PASTERSKA”  wg Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, polskiego magnata i jednego z najwybitniejszych pisarzy barokowych to urocza sielanka dramatyczna pisana wierszem, a wystawiana w teatrze dworskim za czasów Lubomirskiego.

Ta miłosna komedia omyłek rozgrywa się między postaciami zamieszkującymi mityczną Arkadię, pasterską krainę pozornej szczęśliwości. Narratorami naszego przedstawienia, są Kupido i Merkury, którzy wiodą między sobą spór o istotę miłości i przeprowadzają pokrętną intrygę miłosną między postaciami zamieszkującymi mityczną Arkadię. Mamy więc królewnę, która przekonana o zdradzie swojego ukochanego za namową służącej postanawia porzucić stan królewski i prowadzić odtąd pasterski żywot, jako ten jedyny wolny od wszelkich zmartwień i naprawdę szczęśliwy. Mamy również pasterza, który ujrzawszy przypadkiem śpiącą królewnę, zakochuje się w niej, zapominając, że wcześniej dał słowo innej. Mamy też wreszcie przebiegłego sługę, który perfidnie gmatwa całą sytuację.

Konwencja spektaklu łączy ze sobą elementy współczesne i barokowe, całość  okraszona jest muzyką stylizowaną na barokową, zaś archaiczny język przedstawiony został w taki sposób, aby był jak najbardziej zrozumiały dla widza.

„Ermida…” doczekała się w naszych czasach tylko jednej realizacji w Opolu w 1987. Nasza interpretacja tej sztuki przygotowana została specjalnie na potrzeby wystawy Amor Polonus odbywającej się od 24.03.2010 do 15.08.2010 w Wilanowie, jako że ów zabytek klasycznej literatury polskiej napisany przez niegdysiejszego właściciela Pałacu w Wilanowie. Zaprezentowana została także podczas XXXV Zamojskiego Lata Teatralnego na Rynku, gdzie zyskała duży aplauz oraz na Festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie.

Spektakl adresowany jest głównie do młodzieży i widzów dorosłych.

Scenariusz i reżyseria: Szczepan Szczykno

Scenografia: Maryna Wyszomirska

Muzyka: Sławomir Łobaczewski

OSOBY:

ERMIDA, królewna Arkadyi – Katarzyna Gruszewska

FILANDER, król kawaler Ermidy – Mariusz Kamiński / Jacek Wysiński / Mariusz Czaja

LAURELLA, dama dworu Ermidy – Barbara Przednowek / Magdalena Daszkiewicz

ADRAST, sługa Filandra – Damian Kwiatkowski

Pasterze:

LISETTA – Emanuela Osowska / Dorota Jarząbek

AMINTAS – Dariusz Wieteska

TYRSIS – Patryk Gnybek

ALIZBA, ochmistrzyni pasterek – Joanna Mazewska

Bogowie:

MERKUR – Mariusz Czaja / Dominik Wieder

KUPIDO – Katarzyna Wypchło

Czas trwania: ok. 1,5 h